"Direksiyonunuz yaşam için dönsün!"

Denge Sürücü Kursu

Ehliyet için doğru adres, kalite ve doğru eğitim. İleri sürüş teknikleri uzmanları ile özel direksiyon dersi.

Stajyer Ehliyet Nedir? Stajyer Ehliyet Ne Zaman Uygulanacak? Stajyer Ehliyet Yenilikleri Nelerdir?

Değerli Sürücü Adayı, tüm bu soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsin. Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Nisan ayında yapılan değişikler ile Stajyer Ehliyet 2016 Nisan ayında yürürlüğe girdi. Bu yönetmelikte özellikle gündemde olan, aday sürücü yani stajyer ehliyet uygulaması dikkatleri çekti ve sürücü adaylarında bir endişe uyandırdı. Bir çok sürücü adayı, medyaya yansıyan haberler nedeniyle yürürlüğe girmeden önce sürücü kurslarına akın etti. Siz değerli sürücü adaylarının kafasında ki soru işaretleri bu yazımızda cevaplıyoruz.

 


 

Stajyer Ehliyet Nedir? Ehliyet Sınavından 2015 ve Öncesinde Kalan Adayların Durumu Nedir?

- 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle sınava girecek ve ilk defa Ehliyet Belgesi alacak tüm sürücü adayları, stajyer sürücü olarak kabul edilecektir. Sizlerden gelen yoğun sorular doğrultusunda ve açıklayıcı olması için şu yazıya dikkatinizi çekmek istiyoruz; "1 Ocak 2016 tarihi itibariyle sınava girecek ve ehliyet belgesi alacaklar tüm sürücü adayları" ibaresine dikkat etmeliyiz. Bu noktada yönetmelikte açıkca bahsedilen "sertifika tarihi veya sınava giriş tarihinin baz alınmadığı" gayet açık ortadadır.

 

Örneğin: 15 Eylül 2015 veya 20 Ağustos 2015 teorik ve direksiyon sınavlarını başarıyla tamamlayan bir sürücü adayı, şu an ki yönetmeliğe göre 1 Ocak 2016 tarihin itibariyle sertifikasını ehliyete dönüştürürse stajyer kabul edilmeyecek. Yani özetle 1 Ocak 2016 tarihinden önce sertifikasını alan adaylar stajyer ehliyet uygulamasından etkilenmeyecektir.

 

Araçların Cinsi
Belge Sınıfı
Motorlu Bisiklet A1
Motosiklet A2
Otomobil, Minibüs, Kamyonet B
Kamyon C
Çekici D
Otobüs E
Lastik Tekerlekli Traktör F
İş Makinesi Türünden Motorlu Araçlar G
Engelli Bireylerin Kullanabilecekleri Özel Tertibatlı Motosiklet veya Otomobiller H

 

Yukarıda ki tablo 2015 yılından önce sürücü kurslarına ehliyet için başvuru yapan sürücü adayları, başvurdukları sınıfa göre ehliyetlerini alacaklar. 


 

Stajyer Ehliyet uygulamasında sürücü, 2 sene boyunca 75 ceza puanına ulaşırsa, ehliyetine el koyulacak ve psikolojik durumunun tespiti için psikoteknik testine girmesi gerekmektedir. Psiko-teknik belgesi aldıktan sonra sürücü kursuna başvurarak tekrar ehliyet alması gerekecek.

 


 

 

75 Ceza puanı nasıl doldurulur?

 

Sık yapılan hataların ceza puanları:

 

- Trafikte seyrederken telefonla konuşmak : 10 Ceza puanı

- Kırmızı ışıkta geçmek : 20 Ceza puanı

- Emniyet kemerini bağlamamak : 15 Ceza puanı

- Hız sınırını aşmak : 10 Ceza puanı

- Muayenesiz araç kullanmak : 10 Ceza puanı

- Park yasağına uymamak : 20 Ceza puanı

- Yayaların geçiş üstünlüğü olan yerlerde, yayalara izin vermemek : 20 ceza puanı

- Şerit izleme kurallarına uymamak : 20 Ceza puanı

 

3-4 hatada 75 ceza puanına ulaşılabilir olduğunu gözlemliyoruz.

 


 

 

Yönetmeliğe göre üst üste yapılan hatalar:

 

-İki yıl boyunca;

 

Üç kez trafik ışıklarının ihlal edilmesi, Hız limitlerinin üç defa ihlali, Sağa-sola, dönel kavşaklarda yayalara, bisiklet kullanıcılarına geçiş hakkının 3 defa ihlal edilmesi, Okul geçitlerinde öğrenci geçişlerinin ihlal edilmesi, Emniyet kemerinin 3 defa takılmaması, 0,20 promil alkol ile yakalanmak, ölümle sonuçlanan trafik kazalarında asli kusurlu olmak durumlarında sürücü belgesi iptal edilir.

 


 

 

Aslı olmayan haberler:

 

Daha önce haberlerde ve sosyal medyada, aday sürücü yanında refakatçi olması gerektiği, aday sürücünün tek başına trafiğe çıkamayacağı ve bununla birlikte artık ehliyet almanın çok zor olacağı gibi söylentileri zaman zaman dinledik veya okuduk. Yasada istenilenler zaten bir sürücünün uyması gereken kuralları yansıtıyor. Aday sürücü uygulamasının amacı can ve mal kayıplarını en aza indirerek düzeni sağlamaktır. Yasada sizden farklı bir şey istenmiyor. İstenilen tek ve asli durum kurallara uymanız. Zaten normalde de 100 ceza puanına ulaşan herhangi bir sürücünün de sürücü belgesine el koyulmaktadır. 

 

- 100 Ceza puanına ulaşan şoförün 2 ay belgesi alınır. Kurs eğitimi alır. İkinci defa 100 Ceza puanını dolduran şoförün belgesi 4 ay süreyle elinden alınır, sürücü kursunda tekrar ders alır ve psikoteknik testine girer. Üçüncü defa 100 puanı aşarsa mahkemeye sevk edilir. 

 

Özetle, görüldüğü gibi aday olmayan sürücülerde de ceza puanı uygulaması var. Değişen tek şey aday sürücü kavramının gelmesi ve daha dikkatli olunması.

 


 

 

Yeni Ehliyetler Nasıl olacak?

- 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle ehliyetler yenilecek. 80 ülkede geçerli hale gelecek. Böylelikle ehliyetler ile birlikte Avrupa standardı getirilmeye çalışılıyor.

- Şu an itibariyle 9 olan ehliyet grup sayısı 16'ya çıkacak. Şu anki ehliyet grupları A1, A2, B, C, D, E, F, G ve H değiştikten sonra A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, DE, M, F, G ve K olarak sıralanacak.

- B grubu için 10 senede , E grubu için 5 senede bir sağlık raporu istenecek. Böylelikle ömürlük ehliyet uygulaması ortadan kalkacak

 

 

 


 

Ehliyet Sınavı Nasıl Olacak? Ehliyet Sınavında Neler Değişti?

 

2016 yılı itibariyle yapılan değişiklikler özetle şunlardır.

- 2016 Yılı itibariyle sürücü kurslarına yazılan sürücüler direk minibüs süremeyecek. En B grubu ehliyetinin olması ve yaşının 21 olması istenmektedir.

- Direksiyon sınavlarında normalde tek stopta araç başarısız kabul ediliyordu. 2016 yılı itibariyle 2.defa stop eden aday sınavda başarısız kabul edilecek.

- Direksiyon sınavları 30 dakika sürmekteydi ve 35 dakikaya yükseltildi. İlk 5 dakikasında adayın heyecanını yenmesi için araç tanımayla ilgili sorular sorulacak.

- Teorik sınavlarda artık Trafik Adabı soruları da sorulacak. Toplam 50 soru sorulan ve 60 dakika süren ehliyet sınavının uygulamasında değişiklik yapılmamıştır. 2016 yılında 50 soru sorulacak ve sınav süresi 60 dakika olarak devam edecektir.  

- 2016 yılı itibariyle isteyen sürücü adayı otomatik vitesi için başvuruda bulunabilecek ders ve sınavı otomatik vitesli araçta gerçekleştirilecek. Fakat ehliyet belgesiyle manuel araç süremeyecek. 

- Ehliyet belgeleri Avrupa standardına uygun olduğu için yurt dışında yaşanan problemlerin önüne geçilecek.

- Sürücü kurslarına taban fiyat uygulaması geldi.  Her ilde kurulan komisyonlar o ilin sosyo-ekonomik durumuna göre fiyat belirleyecek. Şu an için belirlenen fiyatlara bakıldığında %100 varan oranlarda artışlar görünmektedir. O ilde belirlenen fiyattan daha düşük bir fiyatı kurslar veremeyecek. Tespit edilen kurslar ile ilgili yasal işlem başlatılacak. Yani pazarlık söz konusu olmayacak.

- Ehliyet sınavı için eğitim düzeyi değişmemiştir. İlkokul mezunları başvuruda bulunabilmektedir.

 


 

Umarım paylaştığımız bilgiler sizlerin sorularına da cevap olmuştur. Bizi takip etmeniz dileklerimle, direksiyonunuz yaşam için dönsün!.

NOT: 13 Şubat 2016 ve 14 Mayıs 2016 Ehliyet sınavına girecekler otomatik olarak aday sürücü olacaktır.